Governance

Click here for previous agendas and minutes (August 2018 and earlier)

Constitution and Bylaws

Standing Committees of Council Membership

Officers of Council

Chair: David Dubins
Contact: d.dubins@utoronto.ca

Vice-Chair: Jamie Kellar
Contact: jamie.kellar@utoronto.ca

Council Meetings for 2018-2019

  • Dates TBA

 


Faculty Council Standing Committees

Faculty Wide Committees

Executive Committee

Chair: David Dubins (d.dubins@utoronto.ca)
Vice Chair: Jamie Kellar (jamie.kellar@utoronto.ca)

Striking Committee

Chair: Jamie Kellar (jamie.kellar@utoronto.ca)

Academic Standing Committee

Chair: Ian Crandall (ian.crandall@utoronto.ca)

Curriculum and Assessment Committee

Chair: Sandra Bjelajac Mejia (sandra.bjelajac@utoronto.ca)

  • Curriculum and Assessment Committee
    • Monday, October 15, 2018 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Thursday, November 29, 2018 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Monday, December 17, 2018 – 10:00 am – Noon, Room 1210
    • Monday, January 21, 2019 – 10:00 am – Noon, Room 1210
    • Monday, February 25, 2019 – 10:00 am – Noon, Room 1210
    • Monday, March 18, 2019 – 10:00 am – Noon, Room 1210
    • Monday, April 15, 2019 – 10:00 am – Noon, Room 1210
    • Monday, May 27, 2019 – 10:00 am – Noon, Room 1210
    • Monday, June 17, 2019 – 10:00 am – Noon, Room 1210

Program Evaluation and Accreditation Committee

Chair: Lachmi Singh (lachmi.singh@utoronto.ca)
Secretary: Ryan Keay (ryan.keay@utoronto.ca)

  • Program Evaluation and Accreditation Committee
    • Monday, September 24, 2018 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, October 26, 2018 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, November 23, 2018 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Tuesday, December 11, 2018 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, January 25, 2019 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, February 22, 2019 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, March 22, 2019  – 9:30 – 11:30 am, Room 310
    • Thursday, April 18, 2019 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, May 24, 2019 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210
    • Friday, June 21, 2019 – 9:30 – 11:30 am, Room 1210

Recruitment and Admissions Committee

Chair: Alison Thompson (a.thompson@utoronto.ca)
Secretary: Heide DeBond (heide.debond@utoronto.ca)

Program Committees

PharmD Program Committee

Chair: Jamie Kellar (jamie.kellar@utoronto.ca

Admissions Subcommittee

Chair: Andrea Cameron (aj.cameron@utoronto.ca)

Awards Subcommittee

Chair: Micheline Piquette-Miller (m.piquette.miller@utoronto.ca)

Curriculum and Assessment Subcommittee

Chair: Marie Rocchi (marie.rocchi@utoronto.ca)

Graduate Education Committee

Chair: Rob Macgregor (rob.macgregor@utoronto.ca)

PharmD for Pharmacists Program Committee

Chair: Kathy Vu